Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

STÅLE KYLLINGSTADVEI BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 946597155 · stiftet 1971 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 6,4 år av årsinntekten. Likviditeten gir 3,7 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-10 % margin).

Underskudd
svakestbest
38. av 127 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 51 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
106. av 127 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 19 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
115. av 127 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 11 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
8 389 171 kr
+10,6 % siden 2024
20247 585 531 kr2025
Driftskostnader
9 199 664 kr
-40,3 % siden 2024
202415 409 994 kr2025
Gjeld
53 882 200 kr
-5,7 % siden 2024
202457 167 948 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+12,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp6,4 %
+2 pp12,8 %
+3 pp19,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 538 822 kr i året.

02Kassagapet
2,8 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 2 828 398 kr, som dekker 3,7 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 5 673 126 kr ved 766 639 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld53 882 200 kr
Driftsinntekter8 389 171 kr
Driftskostnader9 199 664 kr
Årsresultat-3 467 293 kr
Omløpsmidler2 828 398 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +10,6 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 32,0 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (32,0 %)
  • laget er stiftet 1971; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 503 214 kr16,3 %15,6 %
Kommunale avgifter995 885 kr10,8 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon905 747 kr9,8 %9,0 %
Forsikring425 799 kr4,6 %9,2 %
Energi og oppvarming295 049 kr3,2 %3,0 %
Lønn og personalkostnader285 250 kr3,1 %0,9 %
Sum av postene over4 410 944 kr47,9 %
Ikke spesifisert i notene4 788 720 kr52,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 47,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 11 % av tilsvarende lag, mot 51 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin11 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer19 %vekt 30 %
Gjeldsgrad51 %vekt 50 %

Til A mangler 0,173 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 11 % til 98 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/946597155" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/946597155.svg" width="210" height="64"
       alt="STÅLE KYLLINGSTADVEI BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

STÅLE KYLLINGSTADVEI BORETTSLAG · org.nr 946597155 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/946597155