Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

GANDSGATEN 9 BORETTSLAG

Borettslag SANDNES · org.nr 946596906 · stiftet 1962 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
registrert i STAVANGER hos forretningsfører — vist under SANDNES
Plassering: Gandsgaten omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 7,8 år av årsinntekten. God likviditet — 14,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 61 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
80. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 41 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
29. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 82 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
65. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 84 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
4 712 487 kr
+5,7 % siden 2024
20244 457 690 kr2025
Driftskostnader
1 846 996 kr
-2,6 % siden 2024
20241 896 714 kr2025
Gjeld
36 783 535 kr
-3,4 % siden 2024
202438 090 538 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+15,6 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp7,8 %
+2 pp15,6 %
+3 pp23,4 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 367 835 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld36 783 535 kr
Driftsinntekter4 712 487 kr
Driftskostnader1 846 996 kr
Årsresultat1 306 521 kr
Omløpsmidler2 211 210 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +5,7 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 9,6 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 9,6 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (9 % lavere)
  • driften går i pluss (61 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1962; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter449 187 kr24,3 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon432 700 kr23,4 %15,6 %
Forretningsfører og revisjon332 111 kr18,0 %9,0 %
Forsikring211 181 kr11,4 %9,2 %
Lønn og personalkostnader188 265 kr10,2 %0,9 %
Energi og oppvarming62 710 kr3,4 %3,0 %
Sum av postene over1 676 154 kr90,8 %
Ikke spesifisert i notene170 842 kr9,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 90,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 41 % av tilsvarende lag, mot 84 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad41 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer82 %vekt 30 %
Driftsmargin84 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,050 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 41 % til 51 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/946596906" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/946596906.svg" width="210" height="64"
       alt="GANDSGATEN 9 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Sandnes · ← Søk i alle boligselskap

GANDSGATEN 9 BORETTSLAG · org.nr 946596906 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/946596906