Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

AL HAAKON 7s GT 3

Borettslag STAVANGER · org.nr 946356379 · stiftet 1954 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 7,5 år av årsinntekten. God likviditet — 11,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 42 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
91. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 43 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
51. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 72 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
67. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 60 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 473 324 kr
+14,0 % siden 2024
20241 292 184 kr2025
Driftskostnader
850 029 kr
+6,0 % siden 2024
2024802 234 kr2025
Gjeld
11 031 820 kr
-1,1 % siden 2024
202411 155 758 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+15,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp7,5 %
+2 pp15,0 %
+3 pp22,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 110 318 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld11 031 820 kr
Driftsinntekter1 473 324 kr
Driftskostnader850 029 kr
Årsresultat40 484 kr
Omløpsmidler808 180 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +14,0 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 10,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 10,4 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (0 % lavere)
  • driften går i pluss (42 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1954; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Energi og oppvarming238 179 kr28,0 %3,0 %
Kommunale avgifter189 845 kr22,3 %28,2 %
Forsikring156 203 kr18,4 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon124 417 kr14,6 %15,6 %
Lønn og personalkostnader47 922 kr5,6 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon42 000 kr4,9 %9,0 %
Sum av postene over798 566 kr93,9 %
Ikke spesifisert i notene51 463 kr6,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 93,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 43 % av tilsvarende lag, mot 72 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad43 %vekt 50 %
Driftsmargin60 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer72 %vekt 30 %

Til A+ mangler 0,117 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 43 % til 67 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/946356379" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/946356379.svg" width="210" height="64"
       alt="AL HAAKON 7s GT 3 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

AL HAAKON 7s GT 3 · org.nr 946356379 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/946356379