Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET MISJONSVEIEN 2

Borettslag STAVANGER · org.nr 945732679 · stiftet 1987 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Misjonsveien 2 nøyaktig adresse

Gjelden er moderat, 6,1 år av årsinntekten. God likviditet — 5,7 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-77 % margin).

Underskudd
svakestbest
67. av 105 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 53 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
87. av 105 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 35 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
101. av 105 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 5 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
654 024 kr
+0,0 % siden 2024
2024654 024 kr2025
Driftskostnader
1 159 765 kr
+174,8 % siden 2024
2024422 059 kr2025
Gjeld
4 014 993 kr
+24,9 % siden 2024
20243 213 542 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+12,3 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp6,1 %
+2 pp12,3 %
+3 pp18,4 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 40 150 kr i året.

02Kassagapet
167 753 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 547 435 kr, som dekker 5,7 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 715 188 kr ved 96 647 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld4 014 993 kr
Driftsinntekter654 024 kr
Driftskostnader1 159 765 kr
Årsresultat-667 211 kr
Omløpsmidler547 435 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +0,0 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 67,9 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (67,9 %)
  • laget er stiftet 1987; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon777 600 kr67,0 %15,6 %
Kommunale avgifter102 647 kr8,9 %28,2 %
Forsikring60 902 kr5,3 %9,2 %
Energi og oppvarming39 351 kr3,4 %3,0 %
Lønn og personalkostnader17 115 kr1,5 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon15 000 kr1,3 %9,0 %
Sum av postene over1 012 615 kr87,3 %
Ikke spesifisert i notene147 150 kr12,7 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 87,3 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 5 % av tilsvarende lag, mot 53 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin5 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer36 %vekt 30 %
Gjeldsgrad53 %vekt 50 %

Til A mangler 0,125 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 5 % til 67 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/945732679" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/945732679.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET MISJONSVEIEN 2 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET MISJONSVEIEN 2 · org.nr 945732679 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/945732679