Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A++

BORETTSLAGET SAXEMARKA I

Borettslag Helmer Hanssens gate 6A, STAVANGER · org.nr 932305542 · stiftet 1957 · regnskapsår 2025 nøyaktig adresse

Gjelden er lav — 2,5 år av årsinntekten. God likviditet — 68,1 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 64 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
7. av 179 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 87 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
1. av 179 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 100 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
56. av 179 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 87 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 531 640 kr
+56,6 % siden 2024
20242 254 858 kr2025
Driftskostnader
1 259 338 kr
-1,7 % siden 2024
20241 281 085 kr2025
Gjeld
8 835 208 kr
-3,7 % siden 2024
20249 170 392 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+5,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp2,5 %
+2 pp5,0 %
+3 pp7,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 88 352 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
312 471 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 5,1 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 5,4 prosentpoeng lavere. Målt mot de 5,8 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld8 835 208 kr
Driftsinntekter3 531 640 kr
Driftskostnader1 259 338 kr
Årsresultat1 913 638 kr
Omløpsmidler7 147 765 kr

Per bolig

Fellesgjeld per bolig226 544 kr
Felleskostnader per bolig, per år90 555 kr
Antall boliger39

Antall boliger er beregnet, ikke oppgitt av laget: det er talt opp fra bruksenhetene på eiendommen (matrikkel 1103-57/549) i Kartverkets adresseregister. Tallet brukes bare når felleskostnadene per bolig blir et troverdig beløp; ellers står det ingenting her. Kilde: ©Kartverket (CC BY 4.0), bearbeidet.

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +56,6 % fra 2024–2025 — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger noe lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 5,1 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 5,1 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (52 % lavere)
  • driften går i pluss (64 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1957; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter334 169 kr26,5 %28,2 %
Forsikring150 654 kr12,0 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon141 898 kr11,3 %15,6 %
Lønn og personalkostnader114 100 kr9,1 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon110 992 kr8,8 %9,0 %
Energi og oppvarming38 005 kr3,0 %3,0 %
Sum av postene over889 818 kr70,7 %
Ikke spesifisert i notene369 520 kr29,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 70,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger jevnt på de tre målene — ingen enkelt størrelse trekker karakteren ned alene.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin87 %vekt 20 %
Gjeldsgrad87 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer100 %vekt 30 %

Laget ligger i øverste karakter.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932305542" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932305542.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SAXEMARKA I — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SAXEMARKA I · org.nr 932305542 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932305542