Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

BORETTSLAGET SAXEMARKA IV

Borettslag STAVANGER · org.nr 932305364 · stiftet 1958 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Saxemarka omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 6,0 år av årsinntekten. God likviditet — 7,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 41 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
57. av 161 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 55 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
96. av 161 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 49 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
88. av 161 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 58 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 222 973 kr
+4,4 % siden 2024
20242 130 235 kr2025
Driftskostnader
1 314 177 kr
-60,4 % siden 2024
20243 314 818 kr2025
Gjeld
13 229 318 kr
-2,8 % siden 2024
202413 612 082 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+11,9 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp6,0 %
+2 pp11,9 %
+3 pp17,9 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 132 293 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
103 606 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 8,1 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 2,4 prosentpoeng lavere. Målt mot de 4,4 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld13 229 318 kr
Driftsinntekter2 222 973 kr
Driftskostnader1 314 177 kr
Årsresultat265 330 kr
Omløpsmidler796 368 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +4,3 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 8,1 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 8,1 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (23 % lavere)
  • driften går i pluss (41 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1958; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter433 153 kr33,0 %28,2 %
Forsikring126 351 kr9,6 %9,2 %
Energi og oppvarming118 664 kr9,0 %3,0 %
Lønn og personalkostnader102 690 kr7,8 %0,9 %
Vedlikehold og reparasjon102 237 kr7,8 %15,6 %
Forretningsfører og revisjon90 000 kr6,8 %9,0 %
Sum av postene over973 095 kr74,0 %
Ikke spesifisert i notene341 082 kr26,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 74,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger jevnt på de tre målene — ingen enkelt størrelse trekker karakteren ned alene.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer49 %vekt 30 %
Gjeldsgrad55 %vekt 50 %
Driftsmargin58 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,132 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 49 % til 93 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932305364" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932305364.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SAXEMARKA IV — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SAXEMARKA IV · org.nr 932305364 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932305364