Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET SAXEMARKA VIII

Borettslag STAVANGER · org.nr 932304937 · stiftet 1960 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22
Plassering: Saxemarka omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 7,7 år av årsinntekten. Likviditeten gir 3,2 måneders buffer. Kostnadene var 3,0× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
58. av 127 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 42 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
109. av 127 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 15 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-199,3 %
svakestbest
124. av 127 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 2 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
8 381 570 kr
+16,6 % siden 2024
20247 191 280 kr2025
Driftskostnader
25 085 963 kr
+94,9 % siden 2024
202412 869 625 kr2025
Gjeld
64 830 768 kr
+49,1 % siden 2024
202443 491 638 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+15,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp7,7 %
+2 pp15,5 %
+3 pp23,2 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 648 308 kr i året.

02Kassagapet
8,7 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 6 780 442 kr, som dekker 3,2 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 15 469 677 kr ved 2 090 497 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld64 830 768 kr
Driftsinntekter8 381 570 kr
Driftskostnader25 085 963 kr
Årsresultat-19 288 249 kr
Omløpsmidler6 780 442 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +16,6 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 194,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (194,4 %)
  • laget er stiftet 1960; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon21 477 042 kr85,6 %15,6 %
Forretningsfører og revisjon384 735 kr1,5 %9,0 %
Forsikring340 881 kr1,4 %9,2 %
Energi og oppvarming167 515 kr0,7 %3,0 %
Lønn og personalkostnader32 430 kr0,1 %0,9 %
Sum av postene over22 402 603 kr89,3 %
Ikke spesifisert i notene2 683 360 kr10,7 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 89,3 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 2 % av tilsvarende lag, mot 42 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin2 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer16 %vekt 30 %
Gjeldsgrad42 %vekt 50 %

Til B mangler 0,064 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 2 % til 34 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932304937" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932304937.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SAXEMARKA VIII — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SAXEMARKA VIII · org.nr 932304937 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932304937