Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET SAXEMARKA VII

Borettslag STAVANGER · org.nr 932304481 · stiftet 1959 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Saxemarka omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 4,4 år av årsinntekten. Likviditeten gir 2,7 måneders buffer. Kostnadene var 2,6× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
21. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 69 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
157. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 12 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-159,0 %
svakestbest
167. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 2 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 961 635 kr
+11,2 % siden 2024
20242 664 497 kr2025
Driftskostnader
7 672 086 kr
+244,1 % siden 2024
20242 229 395 kr2025
Gjeld
13 067 752 kr
+62,0 % siden 2024
20248 067 465 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+8,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp4,4 %
+2 pp8,8 %
+3 pp13,2 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 130 678 kr i året.

02Kassagapet
3,0 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 743 763 kr, som dekker 2,7 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 4 731 120 kr ved 639 340 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld13 067 752 kr
Driftsinntekter2 961 635 kr
Driftskostnader7 672 086 kr
Årsresultat-5 002 939 kr
Omløpsmidler1 743 763 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +11,2 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 24,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (24,8 %)
  • laget er stiftet 1959; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter654 720 kr8,5 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon653 033 kr8,5 %15,6 %
Forsikring243 551 kr3,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader136 920 kr1,8 %0,9 %
Energi og oppvarming126 298 kr1,6 %3,0 %
Forretningsfører og revisjon120 000 kr1,6 %9,0 %
Sum av postene over1 934 522 kr25,2 %
Ikke spesifisert i notene5 737 564 kr74,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 25,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 2 % av tilsvarende lag, mot 69 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin2 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer12 %vekt 30 %
Gjeldsgrad69 %vekt 50 %

Til A mangler 0,119 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 2 % til 62 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932304481" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932304481.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET SAXEMARKA VII — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET SAXEMARKA VII · org.nr 932304481 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932304481