Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET IV

Borettslag STAVANGER · org.nr 932304015 · stiftet 1953 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 6,4 år av årsinntekten. God likviditet — 6,2 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 41 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
82. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 51 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
110. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 40 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
69. av 153 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 59 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 400 064 kr
+31,3 % siden 2024
20241 066 584 kr2025
Driftskostnader
820 394 kr
-26,4 % siden 2024
20241 115 346 kr2025
Gjeld
8 990 757 kr
-1,3 % siden 2024
20249 105 774 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+12,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp6,4 %
+2 pp12,8 %
+3 pp19,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 89 908 kr i året.

02Kassagapet
81 553 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 424 357 kr, som dekker 6,2 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 505 910 kr ved 68 366 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld8 990 757 kr
Driftsinntekter1 400 064 kr
Driftskostnader820 394 kr
Årsresultat99 183 kr
Omløpsmidler424 357 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +31,3 % fra 2024–2025 — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 23,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (23,8 %)
  • laget er stiftet 1953; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter247 643 kr30,2 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon246 474 kr30,0 %15,6 %
Forsikring151 167 kr18,4 %9,2 %
Lønn og personalkostnader34 230 kr4,2 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon30 000 kr3,7 %9,0 %
Energi og oppvarming3 300 kr0,4 %3,0 %
Sum av postene over712 814 kr86,9 %
Ikke spesifisert i notene107 580 kr13,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 86,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 40 % av tilsvarende lag, mot 59 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer40 %vekt 30 %
Gjeldsgrad51 %vekt 50 %
Driftsmargin59 %vekt 20 %

Til A mangler 0,013 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 40 % til 45 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932304015" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932304015.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET IV — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET IV · org.nr 932304015 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932304015