Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET VII

Borettslag STAVANGER · org.nr 932303787 · stiftet 1954 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er lav — 2,3 år av årsinntekten. God likviditet — 5,6 måneders buffer. Kostnadene var 2,1× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025Underskudd
svakestbest
13. av 76 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 89 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
65. av 76 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 35 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-111,7 %
svakestbest
73. av 76 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
461 088 kr
+7,3 % siden 2024
2024429 792 kr2025
Gjeld
1 073 767 kr
-1,6 % siden 2024
20241 091 298 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+4,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp2,3 %
+2 pp4,7 %
+3 pp7,0 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 10 738 kr i året.

02Kassagapet
144 815 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 457 110 kr, som dekker 5,6 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 601 925 kr ved 81 341 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld1 073 767 kr
Driftsinntekter461 088 kr
Driftskostnader976 094 kr
Årsresultat-546 494 kr
Omløpsmidler457 110 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +7,3 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 83,6 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (83,6 %)
  • laget er stiftet 1954; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon106 284 kr10,9 %15,6 %
Kommunale avgifter106 214 kr10,9 %28,2 %
Forsikring43 671 kr4,5 %9,2 %
Lønn og personalkostnader22 820 kr2,3 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon20 000 kr2,0 %9,0 %
Sum av postene over298 989 kr30,6 %
Ikke spesifisert i notene677 105 kr69,4 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 30,6 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 4 % av tilsvarende lag, mot 89 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin4 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer35 %vekt 30 %
Gjeldsgrad89 %vekt 50 %

Til A+ mangler 0,112 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 4 % til 60 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932303787" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932303787.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET VII — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET STEINKOPFSTYKKET VII · org.nr 932303787 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932303787