Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET TJENSVOLD IV

Borettslag STAVANGER · org.nr 932302993 · stiftet 1953 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 7,0 år av årsinntekten. Kassa dekker bare 1,1 måneder drift. Kostnadene var 2,3× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025UnderskuddTynn likviditet
svakestbest
72. av 100 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 47 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
100. av 100 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-134,4 %
svakestbest
98. av 100 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 3 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
626 580 kr
+9,7 % siden 2024
2024571 380 kr2025
Driftskostnader
1 468 545 kr
+105,3 % siden 2024
2024715 357 kr2025
Gjeld
4 398 111 kr
+25,1 % siden 2024
20243 516 897 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+14,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp7,0 %
+2 pp14,0 %
+3 pp21,1 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 43 981 kr i året.

02Kassagapet
773 194 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 132 409 kr, som dekker 1,1 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 905 603 kr ved 122 379 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld4 398 111 kr
Driftsinntekter626 580 kr
Driftskostnader1 468 545 kr
Årsresultat-1 053 215 kr
Omløpsmidler132 409 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +9,7 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Underskudd 2 år på rad. Ett svakt år er vanlig; flere på rad er et mønster det er verdt å spørre styret om.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 135,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (135,2 %)
  • laget er stiftet 1953; eldre bygg krever mer vedlikehold
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 188 959 kr81,0 %15,6 %
Kommunale avgifter134 014 kr9,1 %28,2 %
Forsikring62 485 kr4,3 %9,2 %
Lønn og personalkostnader17 115 kr1,2 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon15 000 kr1,0 %9,0 %
Sum av postene over1 417 573 kr96,5 %
Ikke spesifisert i notene50 972 kr3,5 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 96,5 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 3 % av tilsvarende lag, mot 47 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer3 %vekt 30 %
Driftsmargin3 %vekt 20 %
Gjeldsgrad47 %vekt 50 %

Til B mangler 0,078 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 3 % til 29 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932302993" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932302993.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET TJENSVOLD IV — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET TJENSVOLD IV · org.nr 932302993 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932302993