Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

BORETTSLAG ÅRRESTADSTYKKET II

Borettslag STAVANGER · org.nr 932297906 · stiftet 1953 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 4,2 år av årsinntekten. God likviditet — 11,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 36 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
43. av 124 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 72 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
49. av 124 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 72 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
56. av 124 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 49 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
859 200 kr
+5,6 % siden 2024
2024813 264 kr2025
Driftskostnader
552 925 kr
+14,1 % siden 2024
2024484 540 kr2025
Gjeld
3 591 689 kr
-3,7 % siden 2024
20243 729 743 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+8,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp4,2 %
+2 pp8,4 %
+3 pp12,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 35 917 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld3 591 689 kr
Driftsinntekter859 200 kr
Driftskostnader552 925 kr
Årsresultat133 949 kr
Omløpsmidler530 058 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +5,7 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 10,1 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 10,1 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (3 % lavere)
  • driften går i pluss (36 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1953; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter163 586 kr29,6 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon148 847 kr26,9 %15,6 %
Forsikring80 163 kr14,5 %9,2 %
Lønn og personalkostnader47 922 kr8,7 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon42 000 kr7,6 %9,0 %
Energi og oppvarming23 055 kr4,2 %3,0 %
Sum av postene over505 573 kr91,4 %
Ikke spesifisert i notene47 352 kr8,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 91,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 49 % av tilsvarende lag, mot 72 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin49 %vekt 20 %
Gjeldsgrad72 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer72 %vekt 30 %

Til A++ mangler 0,118 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 72 % til 95 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932297906" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932297906.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAG ÅRRESTADSTYKKET II — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAG ÅRRESTADSTYKKET II · org.nr 932297906 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932297906