Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

BORETTSLAGET ÅRRESTADSTYKKET VII

Borettslag STAVANGER · org.nr 932297361 · stiftet 1953 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,1 år av årsinntekten. God likviditet — 8,6 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 40 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
45. av 79 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 63 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
58. av 79 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 57 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
27. av 79 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 56 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
489 600 kr
+0,0 % siden 2024
2024489 600 kr2025
Driftskostnader
294 941 kr
+13,0 % siden 2024
2024260 937 kr2025
Gjeld
2 503 192 kr
-2,6 % siden 2024
20242 571 233 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,1 %
+2 pp10,2 %
+3 pp15,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 25 032 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld2 503 192 kr
Driftsinntekter489 600 kr
Driftskostnader294 941 kr
Årsresultat64 967 kr
Omløpsmidler210 270 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +0,0 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger markert lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 2,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 2,7 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (74 % lavere)
  • lavt i alle 2 årene vi har tall for, ikke bare ett
  • driften går i pluss (40 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1953; eldre bygg krever mer vedlikehold

Dette er ikke det samme som at noe er galt. Et lag kan ligge lavt fordi det nettopp har gjort ferdig et større arbeid — vi trekker fra når vi ser spor av det i tallene. Men et vedvarende lavt vedlikehold er den ene tingen som ikke synes i karakteren, fordi det å la være å bruke penger gjør økonomien bedre på papiret.

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem. Vi har forsøkt å etterprøve dette mot et utfall og lyktes ikke: blant 6 320 lag med tall for to år varsler lavt vedlikehold i det første året ikke om høyere felleskostnader i det neste. Det er ikke det samme som at signalet er feil, men det er en mekanisme vi beskriver, ikke en målt spådom. Utvalget kunne uansett bare vist en forskjell større enn 4,2 prosentpoeng. Vi har også sett lenger: blant 392 lag med minst 8 år med tall henger lavt vedlikehold tidlig heller ikke sammen med høyere felleskostnader eller gjeld senere. Utvalget er lite og består av de største lagene, så det utelukker ikke mekanismen — men vi har ikke klart å måle den. Med så få lag ville vi bare sett en forskjell større enn 6,3 prosentpoeng i felleskostnadsvekst; en mindre sammenheng ville vi ikke oppdaget.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter108 994 kr37,0 %28,2 %
Forsikring44 818 kr15,2 %9,2 %
Vedlikehold og reparasjon22 381 kr7,6 %15,6 %
Lønn og personalkostnader11 410 kr3,9 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon10 000 kr3,4 %9,0 %
Sum av postene over197 603 kr67,0 %
Ikke spesifisert i notene97 338 kr33,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 67,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger jevnt på de tre målene — ingen enkelt størrelse trekker karakteren ned alene.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin56 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer57 %vekt 30 %
Gjeldsgrad62 %vekt 50 %

Til A+ mangler 0,074 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 56 % til 93 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932297361" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932297361.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET ÅRRESTADSTYKKET VII — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET ÅRRESTADSTYKKET VII · org.nr 932297361 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932297361