Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET ÅRRESTADSTYKKET XI

Borettslag STAVANGER · org.nr 932297183 · stiftet 1953 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,2 år av årsinntekten. Likviditeten gir 4,4 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-66 % margin).

Underskudd
svakestbest
58. av 113 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 61 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
102. av 113 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 25 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
109. av 113 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 5 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
716 688 kr
+0,0 % siden 2024
2024716 688 kr2025
Driftskostnader
1 192 377 kr
+71,2 % siden 2024
2024696 509 kr2025
Gjeld
3 749 701 kr
+20,6 % siden 2024
20243 110 332 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,2 %
+2 pp10,5 %
+3 pp15,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 37 497 kr i året.

02Kassagapet
300 898 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 434 401 kr, som dekker 4,4 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 735 299 kr ved 99 365 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld3 749 701 kr
Driftsinntekter716 688 kr
Driftskostnader1 192 377 kr
Årsresultat-629 199 kr
Omløpsmidler434 401 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +0,0 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 76,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (76,7 %)
  • laget er stiftet 1953; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon764 225 kr64,1 %15,6 %
Kommunale avgifter123 828 kr10,4 %28,2 %
Forsikring57 309 kr4,8 %9,2 %
Lønn og personalkostnader34 230 kr2,9 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon30 000 kr2,5 %9,0 %
Energi og oppvarming10 463 kr0,9 %3,0 %
Sum av postene over1 020 055 kr85,5 %
Ikke spesifisert i notene172 322 kr14,5 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 85,5 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 5 % av tilsvarende lag, mot 61 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin5 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer25 %vekt 30 %
Gjeldsgrad61 %vekt 50 %

Til A mangler 0,115 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 5 % til 63 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932297183" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932297183.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET ÅRRESTADSTYKKET XI — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET ÅRRESTADSTYKKET XI · org.nr 932297183 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932297183