Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

KUBERGET BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 932163640 · stiftet 1982 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22

Gjelden er høy — 10,3 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 4,8 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 50 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
115. av 137 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 31 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
118. av 137 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 28 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
37. av 137 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 72 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 138 099 kr
+5,3 % siden 2024
20241 081 188 kr2025
Driftskostnader
567 600 kr
+17,5 % siden 2024
2024482 991 kr2025
Gjeld
11 728 542 kr
-1,9 % siden 2024
202411 954 415 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+20,6 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp10,3 %
+2 pp20,6 %
+3 pp30,9 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 117 285 kr i året.

02Kassagapet
121 111 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 228 909 kr, som dekker 4,8 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 350 020 kr ved 47 300 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
138 262 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 4,2 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 6,2 prosentpoeng lavere. Målt mot de 2,2 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld11 728 542 kr
Driftsinntekter1 138 099 kr
Driftskostnader567 600 kr
Årsresultat274 942 kr
Omløpsmidler228 909 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +5,3 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger noe lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 4,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 4,2 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (59 % lavere)
  • driften går i pluss (50 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid
  • laget er stiftet 1982; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Forsikring319 969 kr56,4 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon141 790 kr25,0 %9,0 %
Vedlikehold og reparasjon62 199 kr11,0 %15,6 %
Lønn og personalkostnader2 820 kr0,5 %0,9 %
Sum av postene over526 778 kr92,8 %
Ikke spesifisert i notene40 822 kr7,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 92,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 29 % av tilsvarende lag, mot 72 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer29 %vekt 30 %
Gjeldsgrad31 %vekt 50 %
Driftsmargin72 %vekt 20 %

Til A mangler 0,123 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 29 % til 70 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/932163640" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/932163640.svg" width="210" height="64"
       alt="KUBERGET BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

KUBERGET BORETTSLAG · org.nr 932163640 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/932163640