Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

JÅTUNHØYDEN BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 931883909 · stiftet 2023 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 52,2 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 8,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 72 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
159. av 160 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 0 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
84. av 160 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 56 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
13. av 160 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 93 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 036 308 kr
-3,7 % siden 2024
20242 113 606 kr2025
Driftskostnader
572 135 kr
+32,2 % siden 2024
2024432 651 kr2025
Gjeld
106 357 334 kr
-0,1 % siden 2024
2024106 449 787 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+104,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp52,2 %
+2 pp104,5 %
+3 pp156,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 063 573 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
126 987 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 7,4 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 3,1 prosentpoeng lavere. Målt mot de 4,1 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld106 357 334 kr
Driftsinntekter2 036 308 kr
Driftskostnader572 135 kr
Årsresultat192 827 kr
Omløpsmidler399 874 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2023. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 52,2.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -3,7 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2023, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 7,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 7,4 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (29 % lavere)
  • driften går i pluss (72 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon158 876 kr27,8 %15,6 %
Kommunale avgifter146 017 kr25,5 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon98 952 kr17,3 %9,0 %
Forsikring81 149 kr14,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader34 230 kr6,0 %0,9 %
Energi og oppvarming1 608 kr0,3 %3,0 %
Sum av postene over520 832 kr91,0 %
Ikke spesifisert i notene51 303 kr9,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 91,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 0 % av tilsvarende lag, mot 93 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad0 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer56 %vekt 30 %
Driftsmargin93 %vekt 20 %

Til A mangler 0,151 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 0 % til 31 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/931883909" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/931883909.svg" width="210" height="64"
       alt="JÅTUNHØYDEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

JÅTUNHØYDEN BORETTSLAG · org.nr 931883909 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/931883909