Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

BORETTSLAGET FARGEHUSENE 1

Borettslag STAVANGER · org.nr 931883631 · stiftet 2023 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 45,2 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 2,1 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 69 % margin. Etter rentekostnader endte året likevel med et underskudd på 8 276 kr — renter på fellesgjelden kommer i tillegg til driftskostnadene.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
151. av 151 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 1 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
147. av 151 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 8 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
30. av 151 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 91 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
6 042 453 kr
+68,8 % siden 2024
20243 580 663 kr2025
Driftskostnader
1 898 990 kr
+427,8 % siden 2024
2024359 789 kr2025
Gjeld
273 068 334 kr
-0,1 % siden 2024
2024273 367 650 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+90,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp45,2 %
+2 pp90,4 %
+3 pp135,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 2 730 683 kr i året.

02Kassagapet
838 159 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 332 885 kr, som dekker 2,1 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 171 044 kr ved 158 249 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld273 068 334 kr
Driftsinntekter6 042 453 kr
Driftskostnader1 898 990 kr
Årsresultat-8 276 kr
Omløpsmidler332 885 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2023. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 45,2.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +68,8 % fra 2024–2025 — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2023, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 10,0 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 10,0 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (4 % lavere)
  • driften går i pluss (69 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

Vi har lest notene, men postene vi fikk ut summerer seg til mer enn hele driftskostnaden boligselskapet oppgir. Da har vi lest minst én av dem feil, og vi viser dem ikke før vi vet hvilken.

At det ikke står noe her betyr ikke at kostnadene er lave eller i orden — bare at vi ikke har en fordeling vi tror på for dette boligselskapet.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 1 % av tilsvarende lag, mot 91 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad1 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer8 %vekt 30 %
Driftsmargin91 %vekt 20 %

Til B mangler 0,117 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 1 % til 24 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/931883631" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/931883631.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET FARGEHUSENE 1 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET FARGEHUSENE 1 · org.nr 931883631 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/931883631