Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

VESTLIO BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 931725165 · stiftet 2023 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 21,9 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 1,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 70 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
150. av 162 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 11 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
159. av 162 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 5 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
21. av 162 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 92 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 187 072 kr
-0,3 % siden 2024
20242 193 874 kr2025
Driftskostnader
656 262 kr
-0,6 % siden 2024
2024660 480 kr2025
Gjeld
47 865 428 kr
-0,0 % siden 2024
202447 884 192 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+43,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp21,9 %
+2 pp43,8 %
+3 pp65,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 478 654 kr i året.

02Kassagapet
322 519 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 82 176 kr, som dekker 1,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 404 695 kr ved 54 688 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
183 124 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 6,3 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 4,2 prosentpoeng lavere. Målt mot de 4,4 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld47 865 428 kr
Driftsinntekter2 187 072 kr
Driftskostnader656 262 kr
Årsresultat6 553 kr
Omløpsmidler82 176 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2023. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 21,9.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,3 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2023, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 6,3 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 6,3 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (40 % lavere)
  • driften går i pluss (70 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter299 022 kr45,6 %28,2 %
Vedlikehold og reparasjon122 559 kr18,7 %15,6 %
Forsikring78 113 kr11,9 %9,2 %
Lønn og personalkostnader25 673 kr3,9 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon22 500 kr3,4 %9,0 %
Energi og oppvarming22 108 kr3,4 %3,0 %
Sum av postene over569 975 kr86,9 %
Ikke spesifisert i notene86 287 kr13,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 86,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 5 % av tilsvarende lag, mot 92 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer5 %vekt 30 %
Gjeldsgrad11 %vekt 50 %
Driftsmargin92 %vekt 20 %

Til B mangler 0,072 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 5 % til 29 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/931725165" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/931725165.svg" width="210" height="64"
       alt="VESTLIO BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

VESTLIO BORETTSLAG · org.nr 931725165 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/931725165