Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

RÅDHUSMARKA RM5 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 931705695 · stiftet 2023 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 38,7 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 6,6 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 70 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
168. av 176 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 2 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
107. av 176 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 43 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
26. av 176 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 92 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 380 771 kr
20241 265 325 kr2025
Driftskostnader
998 761 kr
2024234 828 kr2025
Gjeld
130 948 270 kr
2024131 059 870 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+77,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp38,7 %
+2 pp77,5 %
+3 pp116,2 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 309 483 kr i året.

02Kassagapet
62 434 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 553 469 kr, som dekker 6,6 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 615 903 kr ved 83 230 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
112 436 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 8,1 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 2,4 prosentpoeng lavere. Målt mot de 4,6 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld130 948 270 kr
Driftsinntekter3 380 771 kr
Driftskostnader998 761 kr
Årsresultat246 046 kr
Omløpsmidler553 469 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2023. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 38,7.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnadene lar seg ikke sammenligne mellom 2024 og 2025. Tallene for 2024 tilsvarer ikke et helt driftsår — laget var nytt, eller regnskapet dekker en kortere periode. En endring i prosent ville vært misvisende.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 8,1 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 8,1 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (23 % lavere)
  • driften går i pluss (70 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon375 573 kr37,6 %15,6 %
Kommunale avgifter225 612 kr22,6 %28,2 %
Forsikring68 996 kr6,9 %9,2 %
Lønn og personalkostnader22 820 kr2,3 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon20 000 kr2,0 %9,0 %
Energi og oppvarming7 334 kr0,7 %3,0 %
Sum av postene over720 335 kr72,1 %
Ikke spesifisert i notene278 426 kr27,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 72,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 2 % av tilsvarende lag, mot 92 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad2 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer44 %vekt 30 %
Driftsmargin92 %vekt 20 %

Laget ligger helt på grensen til B — 0,001 poeng unna.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/931705695" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/931705695.svg" width="210" height="64"
       alt="RÅDHUSMARKA RM5 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

RÅDHUSMARKA RM5 BORETTSLAG · org.nr 931705695 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/931705695