Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET MØLLEKVARTALET BYGÅRD 2

Borettslag STAVANGER · org.nr 931230638 · stiftet 2023 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 37,0 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 10,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 78 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
167. av 177 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 2 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
60. av 177 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 67 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
9. av 177 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 97 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
3 687 017 kr
-11,9 % siden 2024
20244 183 326 kr2025
Driftskostnader
810 858 kr
+24,7 % siden 2024
2024650 265 kr2025
Gjeld
136 272 396 kr
+0,0 % siden 2024
2024136 241 462 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+73,9 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp37,0 %
+2 pp73,9 %
+3 pp110,9 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 362 724 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
450 184 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 4,8 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 5,7 prosentpoeng lavere. Målt mot de 7,9 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld136 272 396 kr
Driftsinntekter3 687 017 kr
Driftskostnader810 858 kr
Årsresultat125 498 kr
Omløpsmidler708 294 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2023. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 37,0.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -11,9 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2023, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 4,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 4,8 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (55 % lavere)
  • driften går i pluss (78 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon272 161 kr33,6 %15,6 %
Kommunale avgifter258 830 kr31,9 %28,2 %
Forsikring96 324 kr11,9 %9,2 %
Lønn og personalkostnader47 922 kr5,9 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon42 000 kr5,2 %9,0 %
Energi og oppvarming22 582 kr2,8 %3,0 %
Sum av postene over739 819 kr91,2 %
Ikke spesifisert i notene71 039 kr8,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 91,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 2 % av tilsvarende lag, mot 97 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad2 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer68 %vekt 30 %
Driftsmargin97 %vekt 20 %

Til A mangler 0,102 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 2 % til 22 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/931230638" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/931230638.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET MØLLEKVARTALET BYGÅRD 2 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET MØLLEKVARTALET BYGÅRD 2 · org.nr 931230638 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/931230638