Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A+

MARIEBO BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 930644161 · stiftet 2022 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22

Gjelden er moderat, 5,2 år av årsinntekten. God likviditet — 20,3 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 95 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
110. av 383 borettslag i Stavanger
bedre enn 62 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
43. av 383 borettslag i Stavanger
bedre enn 92 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
1. av 383 borettslag i Stavanger
bedre enn 100 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2023–2025)

Felleskostnader
35 847 723 kr
-33,5 % siden 2023
2023: 53 875 748 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 28 866 819 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 35 847 723 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
1 834 024 kr
+302,5 % siden 2023
2023: 455 699 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 1 804 004 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 1 834 024 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
185 313 741 kr
-21,2 % siden 2023
2023: 235 027 835 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 214 200 712 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 185 313 741 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,3 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,2 %
+2 pp10,3 %
+3 pp15,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 853 137 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
11,6 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 0,7 % av inntektene i 2023-2025 der medianen er 10,5 % — 9,8 prosentpoeng lavere. Målt mot de 118,6 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld185 313 741 kr
Driftsinntekter35 847 723 kr
Driftskostnader1 834 024 kr
Årsresultat29 824 101 kr
Omløpsmidler3 098 006 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2022. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 5,2.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2022–2025)

  • Felleskostnader -33,5 % fra 2023–2025, som tilsvarer -18,4 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2022, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +6,4 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (57 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger markert lavere enn hos tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 0,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2023-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 0,7 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (93 % lavere)
  • lavt i alle 3 årene vi har tall for, ikke bare ett
  • driften går i pluss (95 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Dette er ikke det samme som at noe er galt. Et lag kan ligge lavt fordi det nettopp har gjort ferdig et større arbeid — vi trekker fra når vi ser spor av det i tallene. Men et vedvarende lavt vedlikehold er den ene tingen som ikke synes i karakteren, fordi det å la være å bruke penger gjør økonomien bedre på papiret.

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2023-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem. Vi har forsøkt å etterprøve dette mot et utfall og lyktes ikke: blant 6 320 lag med tall for to år varsler lavt vedlikehold i det første året ikke om høyere felleskostnader i det neste. Det er ikke det samme som at signalet er feil, men det er en mekanisme vi beskriver, ikke en målt spådom. Utvalget kunne uansett bare vist en forskjell større enn 4,2 prosentpoeng. Vi har også sett lenger: blant 392 lag med minst 8 år med tall henger lavt vedlikehold tidlig heller ikke sammen med høyere felleskostnader eller gjeld senere. Utvalget er lite og består av de største lagene, så det utelukker ikke mekanismen — men vi har ikke klart å måle den. Med så få lag ville vi bare sett en forskjell større enn 6,3 prosentpoeng i felleskostnadsvekst; en mindre sammenheng ville vi ikke oppdaget.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter403 684 kr22,0 %28,2 %
Energi og oppvarming266 003 kr14,5 %3,0 %
Vedlikehold og reparasjon264 348 kr14,4 %15,6 %
Forretningsfører og revisjon235 189 kr12,8 %9,0 %
Forsikring221 095 kr12,1 %9,2 %
Lønn og personalkostnader15 975 kr0,9 %0,9 %
Sum av postene over1 406 294 kr76,7 %
Ikke spesifisert i notene427 730 kr23,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 76,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger over medianen på alle tre målene, men ujevnt: 62 % av tilsvarende lag på gjeldsgrad mot 100 % på driftsmargin.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad62 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer92 %vekt 30 %
Driftsmargin100 %vekt 20 %

Til A++ mangler 0,006 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 62 % til 63 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/930644161" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/930644161.svg" width="210" height="64"
       alt="MARIEBO BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

MARIEBO BORETTSLAG · org.nr 930644161 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/930644161