Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

VÅGSBYGD SENTRUM BORETTSLAG 1

Borettslag STAVANGER · org.nr 929693779 · stiftet 2022 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 28,5 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 6,1 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 75 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
91. av 99 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 5 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
61. av 99 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 39 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
12. av 99 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 95 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2022–2025)

Felleskostnader
10 113 225 kr
+123,8 % siden 2023
2023: 4 518 745 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 11 409 491 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 113 225 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
2 518 193 kr
+352,1 % siden 2023
2023: 557 033 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 2 489 810 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 2 518 193 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
288 150 459 kr
+29,3 % siden 2022
2022: 222 921 340 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 288 994 480 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 287 897 694 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 288 150 459 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+57,0 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp28,5 %
+2 pp57,0 %
+3 pp85,5 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 2 881 505 kr i året.

02Kassagapet
266 482 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 286 404 kr, som dekker 6,1 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 552 886 kr ved 209 849 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
968 742 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 6,8 % av inntektene i 2023-2025 der medianen er 10,5 % — 3,7 prosentpoeng lavere. Målt mot de 26,0 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld288 150 459 kr
Driftsinntekter10 113 225 kr
Driftskostnader2 518 193 kr
Årsresultat377 780 kr
Omløpsmidler1 286 404 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2022. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 28,5.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2021–2025)

  • Felleskostnader +123,8 % fra 2023–2025, som tilsvarer +49,6 % per år — over medianen for tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2022, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +6,4 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (57 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 6,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2023-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 6,8 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (36 % lavere)
  • driften går i pluss (75 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2023-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

Vi har lest notene, men postene vi fikk ut summerer seg til mer enn hele driftskostnaden boligselskapet oppgir. Da har vi lest minst én av dem feil, og vi viser dem ikke før vi vet hvilken.

At det ikke står noe her betyr ikke at kostnadene er lave eller i orden — bare at vi ikke har en fordeling vi tror på for dette boligselskapet.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 5 % av tilsvarende lag, mot 96 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad5 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer40 %vekt 30 %
Driftsmargin96 %vekt 20 %

Til A mangler 0,171 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 5 % til 39 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/929693779" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/929693779.svg" width="210" height="64"
       alt="VÅGSBYGD SENTRUM BORETTSLAG 1 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

VÅGSBYGD SENTRUM BORETTSLAG 1 · org.nr 929693779 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/929693779