Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

RÅDHUSMARKA BORETTSLAG RM3

Borettslag STAVANGER · org.nr 929157559 · stiftet 2022 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 23,4 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 5,0 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 67 % margin. Etter rentekostnader endte året likevel med et underskudd på 98 188 kr — renter på fellesgjelden kommer i tillegg til driftskostnadene.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
152. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 9 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
124. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 30 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
40. av 170 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 89 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
4 627 734 kr
-6,5 % siden 2024
20244 950 058 kr2025
Driftskostnader
1 546 019 kr
+16,0 % siden 2024
20241 332 977 kr2025
Gjeld
108 077 475 kr
+0,5 % siden 2024
2024107 579 523 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+46,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp23,4 %
+2 pp46,7 %
+3 pp70,1 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 080 775 kr i året.

02Kassagapet
315 006 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 638 372 kr, som dekker 5,0 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 953 378 kr ved 128 835 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld108 077 475 kr
Driftsinntekter4 627 734 kr
Driftskostnader1 546 019 kr
Årsresultat-98 188 kr
Omløpsmidler638 372 kr

Et nytt lag

Laget ble stiftet i 2022. Nye borettslag har normalt høy fellesgjeld — det er slik de finansieres: kjøperen betaler en lavere pris og overtar en andel av lagets felles lån.

Median gjeldsgrad for de 469 lagene under 4 år er 25,2 år, mot 6,5 for alle lag av samme type. Dette laget ligger på 23,4.

Gjelden er like reell for det: den følger boligen, og du betaler den gjennom felleskostnadene. Konteksten endrer ikke karakteren — den sier bare at tallet følger av lagets alder like mye som av hvordan det drives, noe det ikke ville gjort for et eldre lag.

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -6,5 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2022, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 11,1 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (11,1 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon512 249 kr33,1 %15,6 %
Kommunale avgifter381 941 kr24,7 %28,2 %
Forsikring117 976 kr7,6 %9,2 %
Energi og oppvarming75 907 kr4,9 %3,0 %
Lønn og personalkostnader45 640 kr3,0 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon40 000 kr2,6 %9,0 %
Sum av postene over1 173 713 kr75,9 %
Ikke spesifisert i notene372 306 kr24,1 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 75,9 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 9 % av tilsvarende lag, mot 89 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad9 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer30 %vekt 30 %
Driftsmargin89 %vekt 20 %

Til B mangler 0,012 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 9 % til 11 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/929157559" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/929157559.svg" width="210" height="64"
       alt="RÅDHUSMARKA BORETTSLAG RM3 — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

RÅDHUSMARKA BORETTSLAG RM3 · org.nr 929157559 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/929157559