Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

HUSENE I SKOGEN 2 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 924531304 · stiftet 2020 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 36,8 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 9,2 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 68 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
146. av 152 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 2 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
64. av 152 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 60 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
34. av 152 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 90 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
6 066 505 kr
-23,8 % siden 2024
20247 957 253 kr2025
Driftskostnader
1 947 743 kr
-6,1 % siden 2024
20242 073 430 kr2025
Gjeld
223 213 054 kr
-0,0 % siden 2024
2024223 274 547 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+73,6 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp36,8 %
+2 pp73,6 %
+3 pp110,4 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 2 232 131 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
179 504 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 9,2 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 1,3 prosentpoeng lavere. Målt mot de 14,0 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld223 213 054 kr
Driftsinntekter6 066 505 kr
Driftskostnader1 947 743 kr
Årsresultat403 824 kr
Omløpsmidler1 491 282 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -23,8 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2020, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 9,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 9,2 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (12 % lavere)
  • driften går i pluss (68 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon654 881 kr33,6 %15,6 %
Kommunale avgifter414 744 kr21,3 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon253 410 kr13,0 %9,0 %
Forsikring242 938 kr12,5 %9,2 %
Energi og oppvarming148 632 kr7,6 %3,0 %
Lønn og personalkostnader76 447 kr3,9 %0,9 %
Sum av postene over1 791 052 kr92,0 %
Ikke spesifisert i notene156 691 kr8,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 92,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 2 % av tilsvarende lag, mot 90 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad2 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer60 %vekt 30 %
Driftsmargin90 %vekt 20 %

Til A mangler 0,136 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 2 % til 29 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/924531304" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/924531304.svg" width="210" height="64"
       alt="HUSENE I SKOGEN 2 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

HUSENE I SKOGEN 2 BORETTSLAG · org.nr 924531304 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/924531304