Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

GAUSEL ATRIUM BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 915490808 · stiftet 2015 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Gausel omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 15,1 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 8,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 76 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
116. av 144 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 20 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
70. av 144 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 56 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
13. av 144 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 96 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
6 795 513 kr
-3,0 % siden 2024
20247 008 586 kr2025
Driftskostnader
1 617 271 kr
+48,3 % siden 2024
20241 090 212 kr2025
Gjeld
102 858 092 kr
-2,1 % siden 2024
2024105 085 901 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+30,3 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp15,1 %
+2 pp30,3 %
+3 pp45,4 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 028 581 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
505 230 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 6,8 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 3,7 prosentpoeng lavere. Målt mot de 13,8 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld102 858 092 kr
Driftsinntekter6 795 513 kr
Driftskostnader1 617 271 kr
Årsresultat2 013 651 kr
Omløpsmidler1 138 805 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -3,0 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 6,8 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 6,8 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (35 % lavere)
  • driften går i pluss (76 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon725 230 kr44,8 %15,6 %
Kommunale avgifter319 189 kr19,7 %28,2 %
Forsikring172 007 kr10,6 %9,2 %
Energi og oppvarming74 506 kr4,6 %3,0 %
Lønn og personalkostnader51 345 kr3,2 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon45 000 kr2,8 %9,0 %
Sum av postene over1 387 277 kr85,8 %
Ikke spesifisert i notene229 994 kr14,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 85,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 20 % av tilsvarende lag, mot 96 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad20 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer56 %vekt 30 %
Driftsmargin96 %vekt 20 %

Til A mangler 0,045 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 20 % til 29 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/915490808" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/915490808.svg" width="210" height="64"
       alt="GAUSEL ATRIUM BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

GAUSEL ATRIUM BORETTSLAG · org.nr 915490808 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/915490808