Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

VISTESPEILET BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 913593774 · stiftet 2014 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 16,7 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 5,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 74 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
62. av 76 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 18 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
49. av 76 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 34 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
11. av 76 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 95 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2014–2025)

Felleskostnader
12 115 710 kr
+234,4 % siden 2014
2014: 3 623 432 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 5 017 935 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 4 279 829 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 4 161 641 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 4 194 099 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 4 443 677 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 4 369 009 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 3 522 800 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 4 221 509 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 11 641 994 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 12 486 815 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 12 115 710 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
3 159 120 kr
+376,6 % siden 2014
2014: 662 904 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 1 607 859 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 1 662 710 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 1 769 140 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 2 036 521 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 1 842 056 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 2 078 693 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 2 265 113 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 2 350 522 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 2 900 513 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 2 995 698 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 3 159 120 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
202 495 110 kr
-6,8 % siden 2014
2014: 217 205 472 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 217 547 033 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 217 170 630 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 216 208 942 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 216 661 125 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 216 256 017 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 216 516 713 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 216 372 545 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 216 372 053 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 211 487 037 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 207 075 557 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 202 495 110 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+33,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp16,7 %
+2 pp33,4 %
+3 pp50,1 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 2 024 951 kr i året.

02Kassagapet
502 063 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 446 061 kr, som dekker 5,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 948 124 kr ved 263 260 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
2,8 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 6,6 % av inntektene i 2014-2025 der medianen er 10,5 % — 3,8 prosentpoeng lavere. Målt mot de 74,1 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld202 495 110 kr
Driftsinntekter12 115 710 kr
Driftskostnader3 159 120 kr
Årsresultat4 572 104 kr
Omløpsmidler1 446 061 kr

Hva utviklingen betyr (2014–2025)

  • Felleskostnader +234,4 % fra 2014–2025, som tilsvarer +11,6 % per år — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Laget ble stiftet i 2014, så de første årene i serien måler innflytting og ferdigstillelse mer enn vanlig drift. Medianen er +3,4 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (33 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 6,6 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2014-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 6,6 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (37 % lavere)
  • driften går i pluss (74 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2014-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 325 248 kr41,9 %15,6 %
Kommunale avgifter997 233 kr31,6 %28,2 %
Forsikring292 571 kr9,3 %9,2 %
Energi og oppvarming197 128 kr6,2 %3,0 %
Lønn og personalkostnader136 920 kr4,3 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon120 000 kr3,8 %9,0 %
Sum av postene over3 069 100 kr97,2 %
Ikke spesifisert i notene90 020 kr2,8 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 97,2 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 18 % av tilsvarende lag, mot 95 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad18 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer34 %vekt 30 %
Driftsmargin95 %vekt 20 %

Til A mangler 0,127 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 18 % til 43 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/913593774" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/913593774.svg" width="210" height="64"
       alt="VISTESPEILET BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

VISTESPEILET BORETTSLAG · org.nr 913593774 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/913593774