Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

TUNET BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 913303687 · stiftet 2014 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 12,9 år av det laget krever inn i året. Likviditeten gir 2,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 69 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
98. av 136 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 24 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
127. av 136 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 9 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
27. av 136 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 91 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
7 380 187 kr
+15,7 % siden 2024
20246 380 667 kr2025
Driftskostnader
2 314 063 kr
+3,2 % siden 2024
20242 242 227 kr2025
Gjeld
95 100 070 kr
-2,4 % siden 2024
202497 405 164 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+25,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp12,9 %
+2 pp25,8 %
+3 pp38,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 951 001 kr i året.

02Kassagapet
965 412 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 461 594 kr, som dekker 2,4 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 1 427 006 kr ved 192 839 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld95 100 070 kr
Driftsinntekter7 380 187 kr
Driftskostnader2 314 063 kr
Årsresultat2 189 974 kr
Omløpsmidler461 594 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +15,7 % fra 2024–2025 — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 17,7 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (17,7 %)

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon781 671 kr33,8 %15,6 %
Energi og oppvarming405 946 kr17,5 %3,0 %
Kommunale avgifter376 260 kr16,3 %28,2 %
Lønn og personalkostnader285 250 kr12,3 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon250 000 kr10,8 %9,0 %
Forsikring78 978 kr3,4 %9,2 %
Sum av postene over2 178 105 kr94,1 %
Ikke spesifisert i notene135 958 kr5,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 94,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 10 % av tilsvarende lag, mot 91 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer10 %vekt 30 %
Gjeldsgrad24 %vekt 50 %
Driftsmargin91 %vekt 20 %

Til A mangler 0,175 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 10 % til 68 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/913303687" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/913303687.svg" width="210" height="64"
       alt="TUNET BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

TUNET BORETTSLAG · org.nr 913303687 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/913303687