Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

RUSTABAKKEN 3 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 912656705 · stiftet 2013 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Rustabakken 3 nøyaktig adresse

Gjelden er høy — 16,9 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 5,4 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 78 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
126. av 150 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 17 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
103. av 150 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 33 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
12. av 150 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 97 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
6 492 299 kr
+1,9 % siden 2024
20246 374 012 kr2025
Driftskostnader
1 443 207 kr
+4,4 % siden 2024
20241 382 613 kr2025
Gjeld
109 437 803 kr
-2,3 % siden 2024
2024111 982 923 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+33,7 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp16,9 %
+2 pp33,7 %
+3 pp50,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 094 378 kr i året.

02Kassagapet
240 293 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 649 685 kr, som dekker 5,4 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 889 978 kr ved 120 267 kr i månedlige driftskostnader.

03Vedlikeholdsgapet
382 129 kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 7,5 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 3,0 prosentpoeng lavere. Målt mot de 12,9 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld109 437 803 kr
Driftsinntekter6 492 299 kr
Driftskostnader1 443 207 kr
Årsresultat2 698 193 kr
Omløpsmidler649 685 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +1,9 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 7,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 7,5 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (28 % lavere)
  • driften går i pluss (78 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon546 477 kr37,9 %15,6 %
Kommunale avgifter278 578 kr19,3 %28,2 %
Energi og oppvarming174 296 kr12,1 %3,0 %
Forsikring130 467 kr9,0 %9,2 %
Lønn og personalkostnader85 575 kr5,9 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon75 000 kr5,2 %9,0 %
Sum av postene over1 290 393 kr89,4 %
Ikke spesifisert i notene152 814 kr10,6 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 89,4 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 17 % av tilsvarende lag, mot 97 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad17 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer34 %vekt 30 %
Driftsmargin97 %vekt 20 %

Til A mangler 0,126 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 17 % til 42 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/912656705" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/912656705.svg" width="210" height="64"
       alt="RUSTABAKKEN 3 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

RUSTABAKKEN 3 BORETTSLAG · org.nr 912656705 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/912656705