Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

RUSTABAKKEN 1 BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 912656403 · stiftet 2013 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Rustabakken 1 nøyaktig adresse

Gjelden er høy — 17,6 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 16,2 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 80 % margin.

Høy gjeldsgrad
svakestbest
93. av 111 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 16 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
14. av 111 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 86 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
7. av 111 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 97 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
9 263 651 kr
-3,5 % siden 2024
20249 598 163 kr2025
Driftskostnader
1 878 866 kr
-6,7 % siden 2024
20242 013 311 kr2025
Gjeld
162 857 562 kr
-2,4 % siden 2024
2024166 820 215 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+35,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp17,6 %
+2 pp35,2 %
+3 pp52,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 628 576 kr i året.

03Vedlikeholdsgapet
1,0 mill. kr

Differansen mot det tilsvarende borettslag bruker på vedlikehold, priset over de samme årene.

Laget brukte 5,1 % av inntektene i 2024-2025 der medianen er 10,5 % — 5,3 prosentpoeng lavere. Målt mot de 18,9 mill. kr som ble krevd inn i de samme årene blir det om lag dette. Det er en differanse, ikke et bevis på etterslep.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld162 857 562 kr
Driftsinntekter9 263 651 kr
Driftskostnader1 878 866 kr
Årsresultat4 403 494 kr
Omløpsmidler2 528 843 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -3,5 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 5,1 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 5,1 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (51 % lavere)
  • driften går i pluss (80 %) samtidig som vedlikeholdet er lavt — overskuddet kan skyldes utsatt arbeid

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon401 141 kr21,4 %15,6 %
Kommunale avgifter400 796 kr21,3 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon291 021 kr15,5 %9,0 %
Energi og oppvarming191 634 kr10,2 %3,0 %
Lønn og personalkostnader164 304 kr8,7 %0,9 %
Forsikring134 550 kr7,2 %9,2 %
Sum av postene over1 583 446 kr84,3 %
Ikke spesifisert i notene295 420 kr15,7 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 84,3 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 16 % av tilsvarende lag, mot 97 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad16 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer86 %vekt 30 %
Driftsmargin97 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,136 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 16 % til 44 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/912656403" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/912656403.svg" width="210" height="64"
       alt="RUSTABAKKEN 1 BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

RUSTABAKKEN 1 BORETTSLAG · org.nr 912656403 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/912656403