Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

MYKLABERGTOPPEN BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 898269922 · stiftet 2012 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 16,4 år av det laget krever inn i året. Kassa dekker bare 1,3 måneder drift. Kostnadene var 2,1× inntektene i 2025, som normalt betyr et større rehabiliteringsprosjekt.

Tung rehabilitering i 2025UnderskuddTynn likviditetHøy gjeldsgrad
svakestbest
103. av 131 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 18 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
129. av 131 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 4 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
Driftsmargin-106,2 %
svakestbest
126. av 131 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 4 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
7 847 058 kr
-11,8 % siden 2024
20248 893 528 kr2025
Driftskostnader
16 182 946 kr
+912,7 % siden 2024
20241 597 957 kr2025
Gjeld
128 824 626 kr
+6,2 % siden 2024
2024121 269 114 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+32,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp16,4 %
+2 pp32,8 %
+3 pp49,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 288 246 kr i året.

02Kassagapet
8,3 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 689 811 kr, som dekker 1,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 9 979 483 kr ved 1 348 579 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld128 824 626 kr
Driftsinntekter7 847 058 kr
Driftskostnader16 182 946 kr
Årsresultat-10 702 063 kr
Omløpsmidler1 689 811 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -11,8 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.
  • Stort vedlikehold i 1 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 10,0 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • bruker 10,0 % av inntektene på vedlikehold, mot 10,5 % for tilsvarende lag (4 % lavere)
  • MEN: 1 år med rehabiliteringsnivå på kostnadene — arbeidet ser ut til å være gjort, ikke utsatt

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon1 147 057 kr7,1 %15,6 %
Kommunale avgifter407 128 kr2,5 %28,2 %
Forsikring195 288 kr1,2 %9,2 %
Lønn og personalkostnader114 100 kr0,7 %0,9 %
Energi og oppvarming104 467 kr0,6 %3,0 %
Forretningsfører og revisjon100 000 kr0,6 %9,0 %
Sum av postene over2 068 040 kr12,8 %
Ikke spesifisert i notene14 114 906 kr87,2 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 12,8 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Laget ligger jevnt på de tre målene — ingen enkelt størrelse trekker karakteren ned alene.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin4 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer4 %vekt 30 %
Gjeldsgrad18 %vekt 50 %

Til B mangler 0,217 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 4 % til 76 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/898269922" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/898269922.svg" width="210" height="64"
       alt="MYKLABERGTOPPEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

MYKLABERGTOPPEN BORETTSLAG · org.nr 898269922 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/898269922