Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
A

TJENSVOLL TERRASSE III BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 854776002 · stiftet 1972 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Laberget 22
Plassering: Tjensvoll omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er moderat, 5,1 år av årsinntekten. God likviditet — 6,5 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 44 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
50. av 154 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 63 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
108. av 154 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 43 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
62. av 154 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 64 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
1 425 168 kr
+28,2 % siden 2024
20241 111 940 kr2025
Driftskostnader
790 706 kr
-47,7 % siden 2024
20241 513 098 kr2025
Gjeld
7 242 857 kr
-0,1 % siden 2024
20247 252 675 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,2 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,1 %
+2 pp10,2 %
+3 pp15,2 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 72 429 kr i året.

02Kassagapet
61 486 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 426 116 kr, som dekker 6,5 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 487 602 kr ved 65 892 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld7 242 857 kr
Driftsinntekter1 425 168 kr
Driftskostnader790 706 kr
Årsresultat290 997 kr
Omløpsmidler426 116 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +28,2 % fra 2024–2025 — høyere enn hos 9 av 10 tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 53,6 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (53,6 %)
  • laget er stiftet 1972; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon285 672 kr36,1 %15,6 %
Kommunale avgifter207 120 kr26,2 %28,2 %
Forsikring111 979 kr14,2 %9,2 %
Forretningsfører og revisjon86 905 kr11,0 %9,0 %
Lønn og personalkostnader4 230 kr0,5 %0,9 %
Sum av postene over695 906 kr88,0 %
Ikke spesifisert i notene94 800 kr12,0 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 88,0 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 43 % av tilsvarende lag, mot 64 % på driftsmargin. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer43 %vekt 30 %
Gjeldsgrad63 %vekt 50 %
Driftsmargin64 %vekt 20 %

Til A+ mangler 0,100 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 43 % til 76 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/854776002" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/854776002.svg" width="210" height="64"
       alt="TJENSVOLL TERRASSE III BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

TJENSVOLL TERRASSE III BORETTSLAG · org.nr 854776002 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/854776002