Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

BORETTSLAGET MADLAMARK II

Borettslag STAVANGER · org.nr 851479422 · stiftet 1973 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Madlamark omtrentlig — området, ikke adressen

Gjelden er høy — 13,9 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 90,8 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 26 % margin.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
90. av 121 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 22 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
1. av 121 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 100 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
91. av 121 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 34 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
8 569 979 kr
-0,0 % siden 2024
20248 574 194 kr2025
Driftskostnader
6 367 881 kr
+14,3 % siden 2024
20245 569 058 kr2025
Gjeld
119 116 881 kr
+222,9 % siden 2024
202436 888 690 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+27,8 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp13,9 %
+2 pp27,8 %
+3 pp41,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 1 191 169 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld119 116 881 kr
Driftsinntekter8 569 979 kr
Driftskostnader6 367 881 kr
Årsresultat900 653 kr
Omløpsmidler48 188 429 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader -0,1 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 20,4 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (20,4 %)
  • laget er stiftet 1973; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon2 359 880 kr37,1 %15,6 %
Kommunale avgifter1 890 966 kr29,7 %28,2 %
Forsikring792 079 kr12,4 %9,2 %
Lønn og personalkostnader456 400 kr7,2 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon400 000 kr6,3 %9,0 %
Energi og oppvarming315 623 kr5,0 %3,0 %
Sum av postene over6 214 948 kr97,6 %
Ikke spesifisert i notene152 933 kr2,4 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 97,6 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av gjeldsgrad: her ligger laget på 22 % av tilsvarende lag, mot 100 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Gjeldsgrad22 %vekt 50 %
Driftsmargin34 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer100 %vekt 30 %

Til A mangler 0,028 poeng. Størst rom har dere på gjeldsgrad: fra 22 % til 28 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/851479422" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/851479422.svg" width="210" height="64"
       alt="BORETTSLAGET MADLAMARK II — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

BORETTSLAGET MADLAMARK II · org.nr 851479422 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/851479422