Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

SANDVIKBAKKEN BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 850038562 · stiftet 1988 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er moderat, 5,2 år av årsinntekten. God likviditet — 6,2 måneders buffer. Det gikk med underskudd i 2025 (-50 % margin).

Underskudd
svakestbest
37. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 62 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
116. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 40 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
162. av 171 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 6 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2024–2025)

Felleskostnader
2 629 539 kr
+0,3 % siden 2024
20242 622 028 kr2025
Driftskostnader
3 950 843 kr
+50,8 % siden 2024
20242 620 632 kr2025
Gjeld
13 678 991 kr
-4,2 % siden 2024
202414 273 276 kr2025

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med. Foreløpig finnes bare 2 år for dette laget.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+10,4 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp5,2 %
+2 pp10,4 %
+3 pp15,6 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 136 790 kr i året.

02Kassagapet
396 810 kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 2 039 543 kr, som dekker 6,2 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 2 436 353 kr ved 329 237 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld13 678 991 kr
Driftsinntekter2 629 539 kr
Driftskostnader3 950 843 kr
Årsresultat-1 745 363 kr
Omløpsmidler2 039 543 kr

Hva utviklingen betyr (2024–2025)

  • Felleskostnader +0,3 % fra 2024–2025 — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +3,8 %.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type (8029 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 63,9 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2024-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (63,9 %)
  • laget er stiftet 1988; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2024-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon754 876 kr19,1 %15,6 %
Kommunale avgifter319 148 kr8,1 %28,2 %
Lønn og personalkostnader265 054 kr6,7 %0,9 %
Forretningsfører og revisjon232 300 kr5,9 %9,0 %
Forsikring207 873 kr5,3 %9,2 %
Energi og oppvarming66 948 kr1,7 %3,0 %
Sum av postene over1 846 199 kr46,7 %
Ikke spesifisert i notene2 104 644 kr53,3 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 46,7 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 6 % av tilsvarende lag, mot 62 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin6 %vekt 20 %
Likviditetsbuffer40 %vekt 30 %
Gjeldsgrad62 %vekt 50 %

Til A mangler 0,065 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 6 % til 39 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/850038562" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/850038562.svg" width="210" height="64"
       alt="SANDVIKBAKKEN BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

SANDVIKBAKKEN BORETTSLAG · org.nr 850038562 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/850038562