Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
C

Sandvigå 1 Borettslag

Borettslag STAVANGER · org.nr 847182482 · stiftet 1987 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate
Plassering: Sandvigå 1 nøyaktig adresse

Gjelden er moderat, 7,2 år av årsinntekten. Kassa dekker bare 1,3 måneder drift. Det gikk med underskudd i 2025 (-25 % margin).

UnderskuddTynn likviditet
svakestbest
24. av 61 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 45 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
59. av 61 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 4 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
54. av 61 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 8 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2013–2025)

Felleskostnader
13 763 165 kr
+9,6 % siden 2013
2013: 12 553 266 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 12 679 259 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 12 395 887 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 12 324 045 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 12 115 252 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 12 088 011 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 12 754 624 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 12 226 356 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 12 207 943 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 12 808 041 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 13 659 396 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 14 287 752 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 13 763 165 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
17 166 040 kr
+244,1 % siden 2014
2014: 4 988 757 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 6 603 680 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 8 326 509 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 5 399 548 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 5 187 882 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 5 185 411 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 5 484 969 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 4 869 541 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 5 472 665 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 6 805 644 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 7 853 365 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 17 166 040 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
99 658 177 kr
-35,8 % siden 2013
2013: 155 168 907 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 153 610 889 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 149 783 940 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 145 063 427 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 140 929 814 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 136 569 025 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 130 590 617 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 124 523 523 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 118 358 544 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 112 625 385 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 107 836 774 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 102 506 606 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 99 658 177 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+14,5 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp7,2 %
+2 pp14,5 %
+3 pp21,7 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 996 582 kr i året.

02Kassagapet
8,7 mill. kr

Så mye mer måtte stått i kassa for å ligge på medianen for tilsvarende borettslag.

Laget har 1 845 981 kr, som dekker 1,3 måneders drift. Medianen er 7,4 måneder, altså 10 585 725 kr ved 1 430 503 kr i månedlige driftskostnader.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld99 658 177 kr
Driftsinntekter13 763 165 kr
Driftskostnader17 166 040 kr
Årsresultat-5 291 158 kr
Omløpsmidler1 845 981 kr

Hva utviklingen betyr (2012–2025)

  • Felleskostnader +9,6 % fra 2013–2025, som tilsvarer +0,8 % per år — under medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (80 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 18,2 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2014-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (18,2 %)
  • laget er stiftet 1987; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2014-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Vedlikehold og reparasjon6 735 597 kr39,2 %15,6 %
Kommunale avgifter1 881 939 kr11,0 %28,2 %
Forsikring1 189 807 kr6,9 %9,2 %
Lønn og personalkostnader381 351 kr2,2 %0,9 %
Energi og oppvarming368 060 kr2,1 %3,0 %
Forretningsfører og revisjon279 600 kr1,6 %9,0 %
Sum av postene over10 836 354 kr63,1 %
Ikke spesifisert i notene6 329 686 kr36,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 63,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av likviditetsbuffer: her ligger laget på 4 % av tilsvarende lag, mot 45 % på gjeldsgrad. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Likviditetsbuffer4 %vekt 30 %
Driftsmargin8 %vekt 20 %
Gjeldsgrad45 %vekt 50 %

Til B mangler 0,071 poeng. Størst rom har dere på likviditetsbuffer: fra 4 % til 28 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/847182482" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/847182482.svg" width="210" height="64"
       alt="Sandvigå 1 Borettslag — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

Sandvigå 1 Borettslag · org.nr 847182482 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/847182482