Økonomisk helsesjekk av norske boligselskap
B

ANNE GRIMDALENVEI BORETTSLAG

Borettslag STAVANGER · org.nr 846975322 · stiftet 1969 · regnskapsår 2025
Forretningsfører: Bate

Gjelden er høy — 9,4 år av det laget krever inn i året. God likviditet — 11,0 måneders buffer. Driften gikk i pluss i 2025 med 12 % margin. Etter rentekostnader endte året likevel med et underskudd på 3 098 559 kr — renter på fellesgjelden kommer i tillegg til driftskostnadene.

Ingen faresignaler i siste regnskap
svakestbest
59. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 34 % av alle borettslag
Samlet gjeld delt på det som kreves inn i felleskostnader i året. Lavere er bedre.
svakestbest
30. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 70 % av alle borettslag
Hvor mange måneders drift omløpsmidlene dekker.
svakestbest
80. av 98 borettslag av lignende størrelse i Stavanger
bedre enn 21 % av alle borettslag
Om felleskostnadene faktisk dekker driften.

Utvikling over tid (2013–2025)

Felleskostnader
10 261 683 kr
+134,9 % siden 2013
2013: 4 368 510 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 4 365 315 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 5 006 195 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 5 094 900 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 5 087 050 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 5 155 650 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 5 099 700 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 5 586 960 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 5 603 804 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 5 764 941 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 7 140 079 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 9 176 478 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 10 261 683 kr — fra Brønnøysunds API
Driftskostnader
8 977 133 kr
+167,7 % siden 2013
2013: 3 353 895 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 2 862 442 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 3 039 784 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 3 108 806 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 4 416 307 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 3 599 096 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 3 155 578 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 3 304 647 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 3 981 726 kr — lest fra skannet årsregnskap2022: 4 598 647 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 54 571 184 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 42 060 395 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 8 977 133 kr — fra Brønnøysunds API
Gjeld
96 822 630 kr
+448,3 % siden 2013
2013: 17 659 959 kr — lest fra skannet årsregnskap2014: 18 434 056 kr — lest fra skannet årsregnskap2015: 15 545 126 kr — lest fra skannet årsregnskap2016: 12 728 849 kr — lest fra skannet årsregnskap2017: 12 418 146 kr — lest fra skannet årsregnskap2018: 11 613 505 kr — lest fra skannet årsregnskap2019: 10 711 289 kr — lest fra skannet årsregnskap2020: 8 063 864 kr — lest fra skannet årsregnskap2021: 6 513 838 kr — lest fra skannet årsregnskap2023: 67 705 028 kr — lest fra skannet årsregnskap2024: 91 611 244 kr — lest fra skannet årsregnskap2025: 96 822 630 kr — fra Brønnøysunds API

tall fra Brønnøysunds APIlest fra skannet årsregnskap
Historikken er hentet ved å lese Brønnøysunds arkiverte årsregnskap. Bare tall som lot seg kontrollere mot et kjent år er tatt med.

Hva tallene betyr

Tallene over er hentet fra registeret og står der uendret. Under er de samme tallene regnet om til de spørsmålene folk faktisk stiller — hver av dem etterprøvbar med figurene på denne siden.

01Renteskvisen
+18,9 %

Så mye må felleskostnadene opp for å bære to prosentpoeng høyere rente — før noe annet blir dyrere.

+1 pp9,4 %
+2 pp18,9 %
+3 pp28,3 %

Vi har ikke lest lånevilkårene for dette laget, så vi vet ikke om renta er bundet. Ett prosentpoeng er 968 226 kr i året.

Tall fra siste årsregnskap (2025)

Sum gjeld96 822 630 kr
Driftsinntekter10 261 683 kr
Driftskostnader8 977 133 kr
Årsresultat-3 098 559 kr
Omløpsmidler8 261 123 kr

Hva utviklingen betyr (2013–2025)

  • Felleskostnader +134,9 % fra 2013–2025, som tilsvarer +7,4 % per år — over medianen for tilsvarende lag. Medianen er +4,2 % per år.
  • Stort vedlikehold i 2 av årene. Et år med høye kostnader er ofte arbeid som er gjort — ikke utsatt.

Tallene for tidligere år er lest maskinelt fra innsendt årsregnskap og kryssjekket. Sammenligningen er gjort mot lag av samme type med like lang historikk (80 lag).

Vedlikehold

Vedlikeholdet ligger på nivå med tilsvarende lag. Laget brukte i snitt 24,5 % av driftsinntektene på vedlikehold i 2013-2025. Referansen er medianen for alle 3919 lag vi har lest noter for, uansett størrelse: 10,5 %.

  • vedlikeholdet ligger på eller over nivået for tilsvarende lag (24,5 %)
  • laget er stiftet 1969; eldre bygg krever mer vedlikehold

Vedlikeholdstallene er lest maskinelt fra notene i lagets egne innsendte årsregnskap (2013-2025), ikke fra registerdata. Karakteren øverst på siden bygger ikke på dem.

Hvor pengene går

PostBeløpAndelTypisk
Kommunale avgifter1 771 174 kr19,7 %28,2 %
Forretningsfører og revisjon1 053 150 kr11,7 %9,0 %
Forsikring393 203 kr4,4 %9,2 %
Lønn og personalkostnader260 490 kr2,9 %0,9 %
Energi og oppvarming209 367 kr2,3 %3,0 %
Sum av postene over3 687 384 kr41,1 %
Ikke spesifisert i notene5 289 749 kr58,9 %

Dette er postene vi klarte å lese ut av notene i lagets eget årsregnskap for 2025 — ikke hele regnskapet. De utgjør 41,1 % av driftskostnadene; resten står ikke spesifisert på en måte vi kan lese maskinelt. Renter er ikke med her — de er en finanskostnad, ikke en driftskostnad. Typisk er medianen for alle 7 693 lag vi har lest noter for — ikke bare dem på samme størrelse.

For styret: hva trekker karakteren?

Karakteren trekkes ned av driftsmargin: her ligger laget på 21 % av tilsvarende lag, mot 70 % på likviditetsbuffer. Det er to ulike størrelser, og bokstaven skjuler hvilken som trekker ned.

MålPercentilBetydning
Driftsmargin21 %vekt 20 %
Gjeldsgrad34 %vekt 50 %
Likviditetsbuffer70 %vekt 30 %

Til A mangler 0,085 poeng. Størst rom har dere på driftsmargin: fra 21 % til 63 % av tilsvarende lag ville alene vært nok.

Karakterene er kvoter, ikke faste grenser: terskelen flytter seg når andre lag endrer seg. Dette er derfor en diagnose, ikke et løfte. Mer for styret

Vis karakteren på nettsiden deres

Lim inn denne kodesnutten. Merket henter alltid gjeldende karakter, så det oppdateres av seg selv — også hvis karakteren går ned.

<a href="https://demo.bomerket.no/b/846975322" target="_blank" rel="noopener">
  <img src="https://demo.bomerket.no/badge/846975322.svg" width="210" height="64"
       alt="ANNE GRIMDALENVEI BORETTSLAG — økonomisk karakter hos Bomerket">
</a>

Om merket

Alle boligselskap i Stavanger · ← Søk i alle boligselskap

ANNE GRIMDALENVEI BORETTSLAG · org.nr 846975322 · regnskapsår 2025 · hentet fra Brønnøysundregistrene · utskrift av 05.09.2026
https://demo.bomerket.no/b/846975322